Tunis
Hlavní město Tunis
Tunis je hlavním městem Tuniska. Často se název země zaměňuje právě názvem hlavního města, takže se dozvíme, že lidé byli v Tunisu a ne v Tunisku a to i když byli třeba v Sousse nebo Port El Kantaoui.
Jestli někde můžete vidět, jak vypadá kombinace historie a současnosti, tak právě v Tunisu. Tunis má prakticky vše – velké historické centrum a staré čtvrtě, ale zároveň i velká moderní předměstí s moderním mezinárodním přístavem. O starém městě a historických oblastech se dokonce říká, že jsou nejlepší z celého arabského světa.
Jaký Tunis je?
Na otázku, jaký svět je Tunis, neexistuje jednoznačná odpověď. Tunis je totiž od každého trochu a zároveň jako celek nenáleží nikam. Najdeme zde vlivy arabské, africké i evropské. Jednotlivé vlivy jsou patrny na každém korku, jsou ve všem, ale zároveň žádný z nich významně nepřevažuje. Ale to nevadí, důležité je, že zde každý najde něco zajímavého a netradičního.
Město Tunis - co zde?
To nejzajímavější, za čím se do Tunisu jezdí, ale asi historie. V Tunisu je malinko zmatek v názvosloví. Na webech můžete občas najít informaci, že Tunis má medinu a suky (souky) – historické centrum (medina) a velké historické čtvrtě (souky). Arabsky je ale suk nebo souk (píše se suuq) označení trhu (ne ovšem v klasickém pojetí jednoho tržiště, ale spíše celé čtvrti ulic, kde se soustředí prodej nejrůznějších produktů a výrobků). A medina je pak arabské označení pro město, zejména tím chápeme staré město ve smyslu původní historické zástavby. Takto to funguje ve většině tuniských měst. Přímo ve městě Tunis však oboje jaksi splynulo do jednoho. Ve většině případů se tak mluví o jednom a tom samém místě – velmi rušném a zajímavém historickém centru.
Medina
Určitě nevynechejte návštěvu místní mediny – jednak je zde mnoho památek a zajímavostí a jednak i samotná procházka úzkými uličkami v netradiční architektuře a mezi všudypřítomným zbožím na prodej je zážitkem sama o sobě. Uvádí se, že medina ve městě Tunis má přes 270 hektarů. Jen místní pevnost zabírá 29 hektarů. Na této ploše se nachází okolo 700 zajímavých objektů jako jsou mešity, paláce či muzea. Různých obchodů a tržišť je zde nepočítaně. Prakticky všude zde v úzkých uličkách, velmi často zastřešených, najdete krámky, kavárničky, prodává se zde prakticky cokoliv, co si dovedete představit. Samostatnou kapitolou jsou pak tržiště rozdělená podle různých oborů – najdeme zde na jednom místě nabídky kovářů a zámečníků, tkalců, řezbářů či hrnčířů. Jedná se o klasické uspořádání, v muslimských městech je vše dobře organizováno a i rozmístění souků podléhá určitým pravidlům. Samozřejmě jsou zde i trhy s ovocem, rybami, kořením a čímkoliv jiným, na co si vzpomenete.
Moderní centrum
Souky a zajímavá architektura pokračují i mimo hlavní medinu, ale město postupně přechází do takového průměrného normálu. Běžná zástavba prakticky ničím nevyniká, ani čistotou, ani zelení, ani architekturou. Směrem na západ toho moc není, spíše místní obytné čtvrtě a různá podivná předměstí (neříkám, že se nedá najít nic zajímavého, ale těžko to stojí za samostatnou návštěvu. Návštěvníky Prahy asi také nebudou zajímat Jižní město nebo satelitní městečka v okolí), ale určitě se vydejte prozkoumat oblast od mediny na východ směrem k přístavu. Je zde nové moderní centrum Tunisu a taková hlavní a nejznámější třída - Avenue Habib Bourguiba.
Bulvár Habiba Bourguibae
Bulvár Habiba Bourguibae. Nebo třída Habiba Bourguibae. Je jedno, jak to nazvete, asi všechny názvy jsou správné. Jedná se o cca 1,5 kilometru dlouho ulici, která je velmi široká a slouží jako jakási hlavní zóna místního života. Je zde úplně vše – stovky krámků a krámečků, luxusní obchody, kavárny se zahrádkami i známá setkávací místa. Bohužel, je zde i poměrně velká doprava a hluk a smog. Třídu totiž tvoří nejen zeleň, ale také dva až tři jízdní pruhy každým směrem. V reále to tedy vypadá tak, že je klasický chodník u bloku domů, pak dva nebo tři jízdní pruhy ohraničení zelení, pak je tam jakýsi střední pás s pěší zónou a stromy a pak zase ta silnice a domy. Občas bulvár Habiba Bourguibae kříží silnice a tramvaje. Asi bych to přirovnal k našemu Václavskému náměstí nebo k některému bulváru z Paříže. Ostatně vliv Francie je zde znát na každém kroku.
Trh Halfaouine
Halfaouine je jedno z hlavních tržišť s jídlem. Ovšem v osučasné době to již není jen tržiště, ale plnohodnotná část města Tunis se svojí vlastní atmosférou.
Oblast: |
Turistická střediska |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |