Pláže v Tunisku

Odhadovaná doba čtení: 4 min.

Tunisko - pláže

Obecně se dá o Tuniských plážích říci, že jsou skvělé. Tedy alespoň pro lenošení a koupání se v moři. Bez ohledu na to, které letovisko si vyberete, jsou pláže v Tunisku písečné a mívají pozvolný vstup do moře. Někde bývá písek jakoby zlatý, někde bílý. Velmi často bývá pláž lemována zelení a vysokými palmami, takže pobyt zde nabízí velmi hezké a romantické pohledy. Moře je po celém Tunisku velmi teplé, zejména v období červen – září.

Výhodou Tuniska je, že hotelové komplexy bývají stranou od městeček a měst. Na jednu stranu je to tak dále za poznáváním krás Tuniska, úchvatných historických center a památek, ale vyhnete se tak návalům a přeplnění pláží, které bývají označovány jako městské. Chodí sem totiž se koupat a trávit čas i místní a tak zde někdy bývá velmi přelidněno. Z města se jim ale moc nechce, takže pláže u hotelových komplexů bývají jen a pouze pro hotelové hosty a nikdo jiný tam moc nechodí.

Pláže bývají často velmi dlouhé, může se jednat i o desítky kilometrů. Třeba pláž severně od letoviska Sousse má asi 35 km. To samé Nebeul – pláž zde má okolo 50km. U měst a letovisek bývá vždy dostatek slunečníků, lehátek i občerstvení, nabízejí se zde vodní sporty a nějakou zábavu si tu najde každý. Vzdálenější místa pak bývají obsazená jen sporadicky, sem tam třeba půjčovna surfů, ale jinak si zde můžete najít místo, kde na dohled od vás vůbec nikdo nebude.

Pokud tedy hledáte dovolenou v Tunisku a některým z parametrů vašeho výběru je pláž, tak zklamáni nebudete nikde. Pláže se sice trochu liší, ale nijak zásadně a nabízí všude zhruba to samé. Jen, pokud je to možné, se vyhněte těm plážím městským.

Hotelové a další pláže

Jak už je asi zřejmé z předchozího popisu, dají se pláže v Tunisku rozdělit na tři kategorie. Městská pláž (jméno mluví za vše), opuštěné pláže mimo hotelové komplexy a města a pláže hotelové. Na opuštěných plážích obvykle nic není, je tam jen a pouze klid. Nikdo tam nic nenabízí, nepronajímá, ale také neuklízí. Pláže hotelů pak jsou vyhrazeným prostorem od přilehlých hotelových komplexů a nabízí se zde snad úplně vše. A co je důležité – hotely se o pláže starají a průběžně je uklízejí. Jak od odpadků, tak třeba i od řas nebo naplavených nečistot.

Slunečníky a další vybavení

U hotelových pláží bývají lehátka i slunečníky a to zdarma. Přijdete, vyberete si volné místo a pak už jen relaxujete. Na rozdíl třeba od Řecka, kde se za slunečník a lehátko platí okolo 5-8 euro, byste zde opravdu neměli nic platit. Pokud přemýšlíte o plážích městských, tak na těch lehátka a slunečníky nebývají.

Čistota pláží

Moře v Tunisko je průměrné, není ani extra špinavé, ale ani extra čisté. O plážích platí to samé. Městské pláže a hotelové pláže se uklízí. Pokud je hotel alespoň trochu slušný, řekněme průměr a výše, mívá pláž uklizenou. Občas můžete na pláži narazit na chaluhy, které sem přivál vítr z širého moře. Bývá to ale jen úzký pás, který jednoduše přejdete, a pak už je na plavání moře volné.

Rozdílnost pláží v jednotlivých částech Tuniska

Pláže po celém východním pobřeží jsou si velmi podobné. Bývá to pás písku, který je občas přerušen skalnatým výběžkem, přístavem nebo jinou překážkou. V zásadě se ale jedná o jedno a to samé po celém Tunisku.

Jediná oblast, kde jsou pláže trochu jiné, je severní pobřeží. Zde jsou písečné pláže kombinovány s dlouhými úseky skal a kamenů. Voda zde nebývá zbarvená od vířícího písku a je zde bohatý podmořský živost, takže oblast je vhodná i pro šnorchlování. Například ve středisku Tabarka se za rozumný peníz nabízí i potápění mezi korály či v podmořských jeskyních.

Skalnaté pobřeží je také na konci mysu Cap Bon, ale to je vlastně také sever.

Čtěte také: Jak vybrat zájezd