Kairouan
Město Kairouan
Starobylému městu Kairouan bývá také přezdíváno „Svaté město Tuniska“. O jeho vzniku se vypráví půvabná legenda: Roku 670 zde nalezl generál Oqba bin Nafi zlatý pohár, který ztratil při pouti do Meccy (pohár ztratil v Mecce) několik let před tím. Jakmile zvedl pohár z písku, vytryskl zde pramen. To bylo považováno za důkaz, že mezi Meccou a Kairouanem teče podzemní řeka a tedy je tato voda svatá… Pramen Bi'r Baruta je přístupný.
Město rychle nabývalo významu a kolem roku 800 už bylo hlavním městem malého království. Původní hradby Kairouan vznikly roku 761, ale byly zničeny. Současná podoba hradeb je trochu matoucí. Ačkoliv vypadají velmi staře, nejstarší dochované části jsou z 18. stol., velká část však byla dostavěna později, v některých případech až po 2. světové válce. Rekonstrukce působí velmi věrohodným dojmem a za večerního osvětlení pomáhají dotvářet kulisu orientálního města.
V Kairouan je jedna z nejstarších mešit severní Afriky – Velká mešita. Ta byla založena generálem Oqba bin Nafi roku 670, poté několikrát zničena a přestavěna. Současná podoba mešity stojí na základech z 9. stol., datování jednotlivých částí je však obtížné. Minaret patřící k této mešitě je nejstarším na světě. Je 31,5 m vysoký a základy má o čtverci 10,7 m. Minaret má celkem tři stupně, spodní je nejvyšší – 19 m, poslední stupeň je zakončen kopulí. Na první pohled působí stavba velmi jednoduše, ale je zdobena propracovanými jemnými reliéfy.
Zaouia of Sidi Sahab zvaná také Mosque of the Barber je hrobkou jednoho z druhů proroka Mohameda - Abu Zama al-Belaoui. Vlastní hrobka je nejstarší částí komplexu. Pochází ze 7. stol.. Ostatní stavby jsou podstatně novější. Pocházejí ze 17. Stol. a patří k nim mešita, madrasa a mnoho nádvoří a menších staveb. Z venku působí stroze, ale zevnitř (včetně nádvoří s četnými loubími) jsou budovy překrásně zdobené.
Bazény Aghlabid jsou dalším dokladem stavitelské zručnost předešlých generací. Původně byly zkonstruovány v 9. Stol. jako rezervoáry na vodu, kterou do nich přiváděl 35 km dlouhý akvadukt z vrchoviny na západ od města. Největší nádrž má 128 m v průměru a je hluboká 5 m. Nejkrásnější pohled na Aghlabid je z vrcholu budovy turistického centra. Odtud se dají udělat velmi pěkné snímky a není při tom patrné nakolik je voda a okolí špinavé a zanedbané…
Obchodní čtvrť je soustředěna okolo ulice 7. listopadu (Avenue 7 Novembre). Nijak výrazně se neliší od jiných tržišť tuniských měst. Koupit zde můžete tradiční koberce, oblečení, předměty denní potřeby i suvenýry a umělecké předměty. Pokud se vydáte procházkou od tržiště směrem k Velké mešitě, uvidíte starou část města s jejím původním kypícím životem. Tržiště vypadá velmi pěkně za večerního osvětlení.
Recenze
Oblast: |
Městečka ve vnitrozemí |
Středisko: |
|
Typ: |
Památka |