Jak vybrat zájezd

Odhadovaná doba čtení: 5 min.

Jak vybrat zájezd do Tuniska?

Tunisko je úžasná země. Ačkoliv jste jen kousíček od Evropy, dostanete se do pro nás exotického prostředí, do úplně jiné kultury s tisíciletými tradicemi a zvyklostmi. A když k tomu připočtete množství nádherných zachovalých památek, zahrnujících od histrorických medin přes mešity až po prastará obydlí v poušti, a překrásné písečné pláže s prima mořem, určitě se stojí za to do Tuniska jet. Ať už chcete jen lenošit na pláži či u bazénu u hotelu nebo chcete cestovat a podnikat každý den výlety a aktivně poznávat, Tunisko vás plně uspokojí. Jen je nutné se dobře věnovat výběru místa, kam pojedete.

Výběr oblasti, kam do Tuniska na dovolenou, nemusí být úplně jednoduchý. Tunisko je velmi rozmanité, vlastně nabízí letoviska obklopená zelenými kopci i vyprahlou pouští, stejně tak nabízí hotely s vlastní pláží, jakož i hotely, kde na pláž ani neuvidíte a budete tam muset kus pěšky. Mnoho lidí je z Tuniska zklamáno a traduje se o něm, že jsou zde jen velké hotelové komplexy a že je to dobré akorát tak na to ležet u bazénu nebo na pláži. I takové může být Tunisko. Ale realita je trochu jiná. Tunisko samozřejmě velké hotelové komplexy a dovolenou ve stylu hotel – bazén – pláž nabízí, ale to je jen část nabídky.

Výběr místa podle přírodních podmínek

Když se podíváte na jednotlivá střediska a turistické oblasti, tak se liší především podle lokality. Sever je spíše hornatý, takové letovisko Tabarka osobně považuji za naprosto úžasné. Kopce pokryté zelení, přiměřená výstavba bez megakomplexů, krásné písečné pláže a super podmořský život s možností šnorchlování i velmi levného přístrojového potápění.

Směrem na jih se pak Tunisko stává čím dál víc vyprahlejší a nabídka třeba pěším túr a výletů je omezenější. Jih Tuniska, zejména pak ostrov Djerba, má již skoro pouštní charakter. Sice zde najdete třeba olivové sady, ale Sahara je zde již velmi znát a nějaké hezké kopce pokryté trávou zde neexistují. Zato má však krajina jiné přednosti – země je sice vyprahlá, ale nabízí například úchvatné pouštní scenérie, hluboké kaňony zařízlé v pustých horách či oázy zeleně lemované palmami, které se nachází prakticky uprostřed ničeho.

Pokud jste tedy milovníci zeleně a procházek v romantické zástavbě a koupíte si zájezd na Djerbu místo někam na sever, budete samozřejmě zklamáni. A obráceně, těšíte-li se na poušť, na duny, na velbloudy a palmové oázy, budete při špatném výběru letoviska na severu místo na jihu opět zklamáni.

Výběr místa podle polohy hotelu

Další hledisko, které je potřeba zohlednit při výběru dovolené v Tunisku, se také týká polohu, ale tentokrát trochu jinak. A také souvisí s tím, co plánujete na dovolené dělat.

V Tunisku vznikala střediska dvojím způsoben. Buď se rozšiřovalo nějaké městečko či vesnice, nebo uprostřed ničeho vyrostl úplně nový hotelový komplex. A nedejte se zmást názvy. To, že se nějaké středisko jmenuje stejně, jako město poblíž, ještě neznamená, že si do něj budete moci zajít večer na procházku. Často se totiž pás hotelů postavil třeba 5-10 kilometrů od města, případně se opravdu začal stavět ve městě, ale postupně, jak se oblast rozšiřovala, je Váš hotel od města nyní velmi velmi daleko a na prohlídku do města nebo za nákupy musíte taxíkem či autobusem. Pokud je to jednou za pobyt, není to problém, ale pokud plánujete trávit každý den návštěvami kaváren a ve starých medinách, zjistěte si, jak je to daleko.

A s polohou pak souvisí další věc – vybavení hotelových komplexů. To, že na ostrově Djerba celkem nic není (kromě těch hotelových komplexů), má i svou výhodu. Aby tato místa byla pro návštěvníky zajímavá, nabízejí zde hotelové komplexy opravdu velmi široké vybavení a velmi nízké ceny. Pokud tedy nechcete chodit po památkách a provozovat aktivní turistiku, ale chcete si odpočinout lenošením na krásné pláži u super moře a užívat všech vymožeností, bazénů a zavlažovaných zahrad hotelových komplexů, je pro Vás například právě Djerba ideální.

Výběr místa podle výletů a památek

A co zohlednit při výběru dovolené do třetice? Tunisko nabízí mnoho překrásných míst, kam určitě stojí za to se vydat na výlet. Namátkou jmenujme …. Zejména pak výlet na Saharu je něčím naprosto unikátním, protže při něm poznáte nejen novou a nezvyklou krajinu a přírodu, ale také se Vám naskytne možnost nahlédnout do každodenního drsného života berberů.

No a jsme u toho – Tunisko má od severu na jih přes 750 kilometrů. Například unikátní Matmata je od Djerby pouze cca 90 kilometrů, ale třeba od letoviska Nabeul je to skoro 400 kilometrů. A takovýto výlet není možný. Pokud je pro vás hlavní vidět Saharu, vyberte si spíše Zarzis.

Stejně tak obráceně. Pokud budete chtít vidět Sidi Bou Said či navštívit Kartágo, je to ze Zarzisu či Djerby nemožné, protože je to více, než 500 kilometrů.