Tunisko - počasí

Odhadovaná doba čtení: 6 min.

Počasí v Tunisku obecně - Oblastí Tuniska - Kam? - Kdy je počasí nej - Teplota moře - Statistiky počasí

Počasí v Tunisku obecně

Tabarka, autor Lluviavigo

Počasí v Tunisku je velmi podobné klasickému středomořskému počasí, jen se mírně liší podle toho, o které části Tuniska mluvíme. Tunisko má totiž od severu k jihu přes 750 kilometrů ( i když je pravda, že klasických dovolených se týká pouze severních asi 400 km, zbytek dole na jihu je pouštní hranice s Lybií) a spektrum klimatických podmínek a počasí je zde velmi pestré. Základem je teplé a slunečné počasí, které trvá od května do září a které přináší spoustu slunce a minimum srážek. Duben a květen přinášejí teploty okolo 23 - 26 stupňů, slunečno, občas ale může být trochu deštivo. V červnu až srpnu bývá vedro s teplotami okolo 30 stupňů, neprší, obloha je modrá a slunce svítí 10 - 12 hodin denně. V září se opět začne trochu ochlazovat na zhruba 25 a toto teplo pak trvá až do října, kdy už ale může zase občas sprchnout. Zima v Tunisku bývá teplá, teploty se pohybují okolo 10 - 15 stupňů a prakticky nikdy nemrzne. Je ale hodně deštivo. Pokud Vás zajímá předpověď počasí nebo konkrétní popisy počasí pro jednotlivá letoviska, podívejte se na stránku Tunisko - počasí a předpověď počasí (odkaz se otevírá v novém okně).

Specifika počasí v jednotlivých částech Tuniska

Severní část - Tabarka a oblast okolo hlavního města

Severní část je relativne hornatá, jsou zde vyšší srážky a kopce bývají obvykle pokryty zelení a stromy. Počasí bývá takové, jaké známe třeba z Řecka nebo Kypru. Díky horám také není severní část tolik ovlivňována horkými větry ze Sahary, které občas zvedají teploty až k 45 stupňům.

Střední část - oblast okolo letovisek Sousse, Monastir, Mahdia ...

Matmata, autor n_kanenas

Střední část je o poznání sušší. Najdete zde překrásné pláže, palmy, občas nějaký ten strom, ale příroda zdaleka není tak svěží, jako na severu. Louky či zelené svahy zde nehledejte, spíše zde najdete rozsáhlé vyprahlé pastviny a rostliny, kterým stačí, když zaprší jen prárkrát za rok, a vystačí hlavně se vzdušnou vlhkostí a rosou. Jsou to například agáve, netřesky a různé odolné traviny.

Jižní část - ostrov Djerba a letovisko Zarzis

Jižní část je prakticky již pouštního charakteru, občas zde najdete nějaké ty olivy, ale jinak je zde teplo (ve vnitrozemí horko), slunečno a téměř vůbec zde neprší.

Pokud se chcete podívat na mapu, na které jsou jednotlivá letoviskma vyznačena, tak je zde: Tunisko - mapa

Kam vybrat dovolenou s ohledem na počasí

Je to velmi jednoduché. Pokud chcete jet v období červen - srpen, je to v zásadě jedno. Prakticky kdekoliv v Tunisku bude počasí slunečné a s teplotami okolo 30 stupňů. V květnu a září může v severní části trochu sprchnout, dole na jihu bývají letní teploty dříve a déle. A dole na jihu, v okolí ostrova Djerba, bývá také nejteplejší moře, kdy teplota moře dosahuje až 28 stupňů. Ve zbytku Tuniska bývá teplota moře v létě okolo 25 - 27 stupňů. Pokud občas přijdou větry z vnitrozemí a s nimi horký vzduch, může být v jižní polovině Tuniska počasí velmi horké. Vnitrozemské větry ale obvykla rychle zmizí a teploty se opět vrátí k normálu okolo 30 -33.

Zelené hotelové zahrady

I na horkém jihu bývají komplexy hotelových zahrad zavlažované a bývá zde spousta zeleně, palem a rozkvetlých rostlin. Vzdálenější okolí je trochu pustší. Pokud Vám to nevadí, ok. Pokud byste však občas rádi zahlédli nějaký ten kopec a zeleň i mimo hotelový areál, bude severní část Tuniska lepší.

A ještě jedna věc ohledně výběru místa dovolené - nerozhoduje jen počasí a klima. Místo volte i podle toho, kam se chcete podívat. Pokud například plánujete návštěvu Sahary a láká Vás třeba vidět místo Matmata, těžko tam pojedete 300 km ze severu z letoviska Tabarka. A obráceně - pokud chcete vidět Kartágo a Sidi Bou Said, asi tam nepojedete z Djerby.

Kdy je počasí v Tunisku nej pro dovolenou?

To záleží na tom, co chcete o dovolené v Tunisku dělat. Pokud plánujete relaxaci a lenošení na pláži, je pro Vás ideální hlavní sezona od června do srpna. Počasí je velmi teplé, obloha zpravidla bez mráčku, prakticky nikdy neprší a moře je skvěle prohřáté. Ale zase se to vedro moc nehodí k návštěvám památek, rozpálených měst nebo výletům na Saharu.

Pokud Vás zajímají památky, chcete poznat tu správnou tuniskou atmosféru, mediny, Saharu, oázy a další velmi zajímavá místa, bude pro Vás lepší období duben - květen nebo září - říjen. Sice může občas trochu sprchnout, ale to nevadí. Deštíky bývají velmi krátké a celkově je počasí velmi příjemné. Bývá okolo 25 stupňů a slunečno - prostě ideální počasí na poznávání a aktivní turistiku.

Tunisko - teplota moře

Tunisko nabízí krásné koupání i
procházky. Autor Gary Henderson

Teplota moře je v Tunisku na koupání přijatelná cca od konce května do konce října. Opět záleží na oblasti, teplota moře na Djerbě bývá vyšší, než třeba teplota moře nahoře na severu u letoviska Tabarka. Obecně ale můžete před sezonou očekávat teploty 20 - 25 stupňů, v sezoně 25 - 28 stupňů a po sezoně pak zase okolo 25 - 23 stupňů. V zimě bývá teplota moře okolo 13 -15 stupňů.

Průměry počasí v Tunisku

Všechny uváděné hodnoty jsou průměry.

Teplota vzduchu Slunce denně Teplota moře Min teplota vzduchu Max teplota vzduchu
Leden 11 5,5 15 7 15
Únor 12 6,5 14 8 16
Březen 14 7 14 9 18
Duben 16 8 15 11 20
Květen 19 10 17 14 24
Červen 24 11 20 18 29
Červenec 26 12 24 20 32
Srpen 27 11 25 21 32
Září 25 8,5 24 20 29
Říjen 21 7 22 16 25
Listopad 16 6 19 12 20
Prosinec 13 5 16 9 16
Čtěte také: Jídlo a pití